تبلیغات
شب نما - سردترین، خشك‌ترین و آرام ترین نقطه كره زمین كشف شد

فال

کلیپ موبایل

قالب وبلاگ

اس ام اس عاشقانه

شب نما
آموزشی فرهنگی اجتماعی

بازدید : مرتبه
تاریخ : شنبه چهاردهم شهریور 1388
 اخترشناسان به تازگی موفق شده اند سردترین، خشكترین و آرام ترین محل در روی زمین را شناسایی كنند.

تحقیق و جست وجو برای پیدا كردن بهترین منطقه رصد شده در جهان به كشف محلی منجر شد كه تصور می شود سردترین، خشك ترین و در عین حال آرام ترین نقطه در روی زمین است.

به گفته اخترشناسان، تصور می شود تاكنون پای هیچ انسانی به این نقطه از زمین نرسیده باشد اما پیش بینی می‌شود بتوان از این محل تصاویری بدست آورد كه سه برابر واضح تر و دقیق تر از تصاویر تهیه شده از آن با تجهیزات زمینی هستند.

یك تیم تحقیقاتی مشترك امریكایی و استرالیایی در جریان مطالعات خود برای ارزیابی بسیاری از فاكتورهای تاثیرگذار روی دانش نجوم و ستاره شناسی از جمله پوشش ابری، دما، روشنی اسمان، بخارات آب، سرعت باد و آشفتگی های اتمسفریك و با تركیب داده های حاصل از ماهواره ها، ایستگاه های زمینی و مدل های آب و هوایی این منطقه استثنایی و شگفت انگیز را شناسایی كرده اند.

پژوهشگران این منطقه را كه در ارتفاع 4053 متری بر روی فلات قطب جنوب واقع است، «مرز آ» نامیده‌اند.

اخترشناسان می گویند این محل نه تنها فوق العاده بكر و دور افتاده است بلكه بی نهایت هم سرد و خشك است.

مطالعات نشان داده است، متوسط دمای هوای زمستانی در «مرز آ» 70- درجه سانتیگراد است و محتوی آب در كل اتمسفر آن چیزی كمتر از ضخامت یك تار موی انسان است!

به گفته دانشمندان، این منطقه بی نهایت آرام است بدین معنی كه آشفتگی های اتمسفریك در آنجا بسیار كمتر از هر نقطه دیگری در زمین است به طوری امكان مشاهده ستاره های چشمك زن در آسمان به خوبی فراهم می‌شود.

دكتر ویل ساندرز، استاد دانشگاه ویلز جنوبی و محقق رصدخانه آنگولا - استرالیا در این زمینه اظهار داشت: این منطقه به قدری آرام است كه تقریبا هیچ وزش باد یا حتی شرایط جوی در آن وجود ندارد.

دكتر ساندرز تاكید كرد: از انجا كه آسمان در این منطقه بسیار تاریكتر و خشكتر است لذا یك تلسكوپ در اندازه معمولی می تواند در حد بزرگترین تلسكوپ‌ها در سایر نقاط جهان كارآیی و قدرت داشته باشد.
طبقه بندی: اجتماعی،  علم و تکنولوژی، 
برچسب ها: سردترین، خشك‌ترین و آرام ترین نقطه كره زمین، سردترین خشك‌ترین و آرام ترین نقطه كره زمین، آرام ترین نقطه كره زمین، سردترین نقطه كره زمین، خشك‌ترین نقطه كره زمین،
ارسال توسط رضا
آرشیو مطالب
انواع فال
فال حافظتعبیر خوابسرگرمی فان پورتالگالری عکسفاگالری عکس آلامتو