تبلیغات
شب نما - اطلاعاتى دربارهDNS

فال

کلیپ موبایل

قالب وبلاگ

اس ام اس عاشقانه

شب نما
آموزشی فرهنگی اجتماعی

بازدید : مرتبه
تاریخ : جمعه بیستم آذر 1388
DNS مسئولیت حل مشكل اسامى كامپیوترها (ترجمه نام به آدرس) در یك شبكه و مسائل مرتبط با برنامه هاى Winsock را بر عهده دارد. بمنظور شناخت برخى از مفاهیم كلیدى و اساسى DNS، لازم است كه سیستم فوق را با سیستم دیگر نامگذارى در شبكه هاى مایكروسافت(NetBIOS) مقایسه نمائیم.
قبل از عرضه ویندوز ۲۰۰۰ تمامى شبكه هاى مایكروسافت از مدل NetBIOS براى نامگذارى ماشین ها و سرویس ها ى موجود بر روى شبكه استفاده مى كردند. NetBIOS در سال ۱۹۸۳ به سفارش شركت IBM طراحى گردید. پروتكل فوق در ابتدا بعنوان پروتكلى در سطح لایه « حمل » ایفاى وظیفه مى كرد.در ادامه مجموعه دستورات NetBIOS بعنوان یك اینترفیس مربوط به لایه Session نیز مطرح تا از این طریق امكان ارتباط با سایر پروتكل ها نیز فراهم گردد. NetBEUI مهمترین و رایج ترین نسخه پیاده سازى شده در این زمینه است.
NetBIOS براى شبكه هاى كوچك محلى با یك سگمنت طراحى شده است. پروتكل فوق بصورت Broadcast Base است. سرویس گیرندگان NetBIOS مى توانند سایر سرویس گیرندگان موجود در شبكه را از طریق ارسال پیامهاى Broadcast بمنظور شناخت و آگاهى از آدرس
سخت افزارى كامپیوترهاى مقصد پیدا نمایند. فرض كنید كامپیوتر ds2000 قصد ارسال اطلاعات به كامپیوترى با نام Exeter را دارد. یك پیام Broadcast براى تمامى كامپیوترهاى موجود در سگمنت ارسال خواهد شد. تمامى كامپیوترهاى موجود در سگمنت مكلف به بررسى پیام مى باشند. كامپیوتر Exeter پس از دریافت پیام،آدرس MAC خود را براى كامپیوتر ds2000 ارسال مى نماید.
همانگونه كه اشاره گردید استفاده از پروتكل فوق براى برطرف مشكل اسامى (ترجمه نام یك كامپیوتر به آدرس فیزیكى و سخت افزارى) صرفا براى شبكه هاى محلى با ابعاد كوچك توصیه شده و در شبكه هاى بزرگ نظیر شبكه هاى اترنت با ماهیت Broadcast Based با مشكلات عدیده اى مواجه خواهیم شد.در ادامه به برخى از این مشكلات اشاره شده است.
بموازات افزایش تعداد كامپیوترهاى موجود در شبكه ترافیك انتشار بسته هاى اطلاعاتى بشدت افزایش خواهد یافت.
پروتكل هاى مبتنى بر NetBIOS (نظیر NetBEUI) داراى مكانیزمهاى لازم براى روتینگ نبوده و دستورالعمل هاى مربوط به روتینگ در مشخصه فریم بسته هاى اطلاعاتى NetBIOS تعریف نشده است.
در صورتیكه امكانى فراهم گردد كه قابلیت روتینگ به پیامهاى NetBIOS داده شود (نظیر Overlay نمودن NetBIOS بر روى پروتكل دیگر با قابلیت روتینگ، روترها بصورت پیش فرض بسته هاى NetBIOS را منتشر نخواهند كرد.
ماهیت BroadCast بودن پروتكل NetBIOS یكى از
دو فاكتور مهم در رابطه با محدودیت هاى پروتكل فوق خصوصا در شبكه هاى بزرگ است.
فاكتور دوم، ساختار در نظر گرفته شده براى نحوه نامگذارى است. ساختار نامگذارى در پروتكل فوق بصورت مسطح (Flat) است.

بمنظور شناخت و درك ملموس مشكل نامگذارى مسطح در NetBIOS لازم است كه در ابتدا مثال هائى در این زمینه ذكر گردد.
فرض كنید هر شخص در دنیا داراى یك نام بوده و صرفا از طریق همان نام شناخته گردد. در چنین وضعیتى اداره راهنمائى و رانندگى اقدام به صدور گواهینمامه رانندگى مى نماید. هر راننده داراى یك شماره سریال خواهد شد.
در صورتیكه از اداره فوق سوالاتى نظیر سوالات ذیل مطرح گردد قطعا پاسخگوئى به آنها بسادگى میسر نخواهد شد.
- چند نفر با نام احمد داراى گواهینامه هستند؟
- چند نفر با نام رضا داراى گواهینامه هستند؟
در چنین حالى اگر افسر اداره راهنمائى و رانندگى راننده اى را بخاطر تخلف متوقف نموده و از مركز و بر اساس نام وى استعلام نماید كه آیا راننده اى با نام احمد قبلا نیز مرتكب تخلف شده است یا خیر ؟ در صورتیكه از طرف مركز به وى پاسخ مثبت داده شود افسر مربوطه هیچگونه اطمینانى نخواهد داشت كه راننده در مقابل آن همان احمد متخلف است كه قبلا نیز تخلف داشته است.
یكى از روش هاى حل مشكل فوق، ایجاد سیستمى است كه مسئولیت آن ارائه نام بصورت انحصارى و غیرتكرارى براى تمامى افراد در سطح دنیا باشد.
در چنین وضعیتى افسر اداره راهنمائى و رانندگى در برخورد با افراد متخلف دچار مشكل نشده و همواره این اطمینان وجود خواهد داشت كه اسامى بصورت منحصر بفرد استفاده شده است.
در چنین سیستمى چه افراد و یا سازمانهائى مسئله عدم تكرار اسامى را كنترل و این اطمینان را بوجود خواهند آورند كه اسامى بصورت تكرارى در سطح دنیا وجود نخواهد داشت؟.
به هرحال ساختار سیستم نامگذارى مى بایست بگونه اى باشد كه این اطمینان را بوجود آورد كه نام انتخاب شده قبلا در اختیار دیگرى قرار داده نشده است.
در عمل پیاده سازى اینچنین سیستم هائى غیر ممكن است.مثال فوق محدودیت نامگذارى بصورت مسطح را نشان مى دهد.
سیستم نامگذارى بر اساس NetBIOS بصورت مسطح بوده و این بدان معنى است كه هر كامپیوتر بر روى شبكه مى بایست داراى یك نام متمایز از دیگران باشد.
در صورتیكه دو كامپیوتر موجود بر روى شبكه هاى مبتنى بر NetBIOS داراى اسامى یكسانى باشند پیامهاى ارسالى از یك كامپیوتر به كامپیوتر دیگر كه داراى چندین نمونه (نام تكرارى) در شبكه است، مى تواند باعث بروز مشكلات در شبكه و عدم رسیدن پیام ارسال شده به مقصد درست خود باشد.
Flat NetBios NameSpace


برچسب ها: اطلاعاتى دربارهDNS، دربارهDNS، DNS چیست، DNS چیست؟، NetBIOS، DNS، NetBEUI،
ارسال توسط رضا
آرشیو مطالب
انواع فال
فال حافظتعبیر خوابسرگرمی فان پورتالگالری عکسفاگالری عکس آلامتو